Co dělat, když se u vás usadí roj včel.

09.05.2013 19:42

 

      Protože se zrovna nalézáme v období rojení včel (květen, červen), připravili jsme pro Vás několik rad, jak se zachovat, když se takový včelí roj usadí blízko Vašeho obydlí. Rojivost je přirozená vlastnost včel. Kromě včel se rojí např. také mravenci. Je to způsob dělení jejich společenstev, způsob rozmnožování. Roj se nejčastěji usadí někde v blízkosti úlu. Většinou na větvi, kmeni stromu, střešním trámu apod. Včely se semknou v chumáč a vytvoří typický rojový hrozen. Ten na místě vydrží několik hodin, leckdy i den či dva. Lidské příbytky je však naštěstí příliš nelákají a roje do domů zalétávají jen zřídka. Zatímco roj sedí semknutý do hroznu, včely pátračky hledají nové dobré obydlí pro hnízdění. Tam se celý roj přemístí a usadí. Roj se často usadí v dutinách stromů, škvírách ve zdích, starých střechách apod. Rojové včely jsou mimořádně klidné a neútočné, dá se říci, že nejvíce mírné, jak jen nejspíše včely mohou být. 

 

  1. Mají totiž plné medné váčky (sytý člověk je také příjemnější než hladový :-))
  2. A navíc nemají hnízdo, které by bránily.
  3. Visícího hroznu včel se dá bez problému dotýkat rukou, což mluví za vše. Důkaz č.1, č.2 a č.3.

   

    Jak se správně zachovat? Pokud máte na zahradě roj včel a nevisí vám přímo u dveří, nepanikařte! Není-li člověk silně alergický (bodnutí jej ohrožuje na zdraví či životě) je zcela zbytečné bát se rojících se včel a to ať jsou ještě rozlítané či již semknuté do hroznu. Vyrojené včely mají jiné starosti, než rozdávat žihadla. Počkejte, než se roj na daném místě usadí. Bojovat proti včelám svépomocí je zbytečné a nebezpečné. Zaútočí-te-li na roj třeba koštětem, proudem vody nebo podobně, rychle zjistíte, že i mírná a najedená včela dokáže bolestivě bodnout. Pokud Vám roj nijak nepřekáží, může jej nechat prostě být. Roj sám za pár hodin či dní odletí. Pokud se bojíte, nepřibližujte se k němu a pozorujte jej z povzdálí. Pokud vás zvědavost přemůže, dělejte tak pomalu a rozvážně.

 

     To nejlepší, co můžete s rojem udělat je nahlásit jeho polohu nejbližšímu včelaři. Znáte-li nějakého ve vašem okolí, jednoduše ho požádejte o odchycení. Je totiž celkem pravděpodobné, že roj bude z jeho chovu. (Nelezeného pejska se také snažíme nejprve vrátit jeho majiteli). Nejenom, že rychle vyřešíte problém s nezvanými návštěvníky, ale oslovený včelař si možná roj rád vezme pro vlastní potřebu. Může se stát, že se už po něm dokonce sám shání. To poznáte podle toho, že se tváří "jako by mu uletěly včely" :-)