Mateří kašička je produkována žlázami mladých včelích dělnic. Mateří kašičkou krmí včely jednak svá vývojová stádia - larvy, jednak matku po celou dobu jejího života. Mateří kašička je koncentrátem obsahujícím hlavně bílkoviny a cukry. Jedná se o novodobější produkt včelaření, protože se obtížněji produkuje. Získává se vybíráním nebo odsáváním z matečníků ve stáří larvy 4 dny. Mateří kašička se používá hlavně v kosmetice, také jako doplněk výživy a léků

  Mateří kašičce se přisuzuje omlazující účinek. Literatura uvádí, že mateří kašička užívaná denně vykazuje u zdravých lidí pozitivní tonizující, stimulační a euforizující efekt. V mnoha případech bylo zaznamenáno u chronických obtížích různého typu, kde jiné terapie nebyly úspěšné, obdivuhodné zlepšení. Aplikace mateří kašičky působila až zázračně. Lidé, kteří mateří kašičku užívají pravidelně uvádí, že se cítí velice dobře, mají dobrou náladu, jsou fyzicky výkonnější a odolnější proti únavě, mají lepší schopnost učení a kapacitu paměti.

  Je však nutné podoknout, že tyto případy nejsou vědecky potvrzeny a zůstávají v rovině alternativního a zdravého přístupu k životu. Každý včelař však ví, že včelky by svou matičku královnu nekrmily jen tak něčím obyčejným. Matka musí denně vydat obrovské množství energie při kladení tisíců vajíček a mateří kašička je pro ní jedinným přijmem energie.

 

Složení 

  Tvoří jí převážně cukry, bílkoviny a tuky, ale též mnoho dalších látek, které jsou sice v menšině ale jsou nesmírně účinné a důležité. Z cukrů je přítomna převážně glukóza a fruktóza podobně jako v medu. Dále jsou nacházeny cukry maltóza, trehalóza, melocitóza, ribóza a erlóza. V tukové části mateří kašičky jsou neobvyklé a dodnes při současné technice neznámé látky. Obsahuje například kyselinu 10-hydroxy-2-decenovou, která umí tlumit růst bakterií a proto je kašička i přes vysoký podíl vody velmi stabilní a nepodléhá zkáze. Kromě volných mastných kyselin najdeme v kašičce neutrální tuky steroly. Prokazatelně obsahuje také minerální látky a to draslík, vápník, sodík, zinek, železo, měď, mangan a další. Obsahuje sloučeniny pterin a neopterin, řadu nukletidů a nukleových bází či acetylcholin.

  Nelze však vyloučit významný účinek jiných, zatím neznámých látek.