Včelí jed se po dlouhé věky používá v lidové medicíně na široké spektrum obtíží a nemocí. V poslední době bylo publikováno na tisíce vědeckých článků o užití tohoto včelího produktu. U nás, v západní evropě se jed využívá experimentální medicínou při léčení artróz a revmatu. Také se jej využívá k desenzibilaci osob alergických na včelí bodnutí. Na trhu existuje několik kosmetických přípravků se včelím jedem a také například mastí pro úlevu od bolesti kloubů. V žádném případě však není léčba včelím jedem amatérskou aplikací doporučená. To může pouze lékař, včelař si může dovolit amatérskou léčbu pouze sám na sobě, zná své tělo a jeho pravděpodobnou reakci na včelí bodnutí. 

 

 

Nebát se včelího bodnutí

  Na začátek musím napsat, že není zapotřebí mít ze včel panickou hrůzu. Včela používá svůj jed v případě ohrožení sebe nebo úlu. Včela dokáže bodout pouze jednou a na rozdíl například od vosy po prvním bodnutí umírá. Včelaři v dnešní době chovají včely plemene Kraňského, která jsou šlechtěná k mírnosti. Narozdíl od dob, kdy se chovala včela Černá, která zde byla domácí a byla poměrně bodavá. Mnozí včelaři při práci v úlech nepoužívají rukavice či dlouhé rukávy. Bylo prokázáno, že zdravý dospělý člověk snese najednou bez podstatné újmy na zdraví až 200 žihadel. Pro člověka vážícího 70 kg představuje 50% smrtelné riziko bodnutí asi 700 žihadel. U zdravého člověka bez alergie na včelí jed má bodnutí včelou přechodné účinky, většínou ve formě lokální bolesti a zarudnutí místa vpichu. 

 

Získávání včelího jedu

Včelí jed se získává na speciální zařízeních za pomocí dráždění včel elektrickým napětím. Včely jsou úmyslně vydrážděny, ty pak následně bodají do podložky, kde se včelí jed zachytává.